Historia Judo

Jigoro Kano Judo
Historia polskiego JUDO
Stopnie w Judo
Słowniczek podstawowych terminów

Jigoro Kano Judo

Twórcą judo był japończyk prof. Jigoro Kano (1860-1938). Jego przygoda ze sportem walki rozpoczyna się w wieku 17 lat, kiedy to wstępuje na Uniwersytet Tokijski na wydział literatury. W tym samym roku rozpoczyna treningi ju-jitsu pod okiem mistrza Hachinosuke Fukuda. Po śmierci Fukudy kontynuuje naukę u mistrza Masamoto Jikubo. W 1882 r. zakłada swoją własną szkołę, którą nazwał Kodokan Judo (najsłynniejsza szkoła judo na świecie). Nazwę JUDO można tłumaczyć jako „drogę do zwinności” lub „drogę ustępowania” (JU – zwinnie, ustępować; DO – droga, zasada).

W judo obowiązują trzy podstawowe zasady:

¤ Pierwsza zasada ‚JU’ – ustąp aby zwyciężyć – oznacza, że w walce należy wykorzystywać siłę przeciwnika a najlepiej charakteryzują słowa samego Kano:
„Przypuśćmy, że siłę człowieka oceniamy w jednostkach od 1 do 10. Np. siła mojego przeciwnika równa się 10 jednostkom, moja siła – 7 jednostkom. Z tego wynika, że gdybym nawet użył całej swojej siły przeciwko sile przeciwnika, to mierząc siłę przeciwko sile musiałbym przegrać. Jednak, gdy zamiast przeciwdziałać mu swoją siłą, ustąpię mu na tyle by nie stracić równowagi, wówczas przeciwnik nie przygotowany na taki manewr, pochyli się w przód i straci równowagę. W tym położeniu jest on zdecydowanie słabszy (nie ze względu na swoją siłę fizyczną, lecz niedogodną pozycję) i jego siła przeciwko mojej wynosi dajmy na to 3 jednostki, zamiast normalnych 10. Ja natomiast utrzymuję równowagę i posiadam siłę 7 jednostek. W tym momencie mogę pokonać przeciwnika, używając do tego połowy swojej siły, tj. 3,5 jednostki. Sytuacja ta pozwoli mi na zachowanie drugiej połowy siły do innych celów”

¤ Druga zasada seyroku zenyo (maksimum efektu przy minimum wysiłku), polega na stosowaniu racjonalnych i odpowiednich do zaistniałej sytuacji rzutów i chwytów.

¤ Trzecia zasada jita kyoei (trenowanie dla wspólnego dobra i korzyści), kierując się tą zasadą powinniśmy dążyć do ciągłego doskonalenia samego siebie i dbanie o dobro innych.
Jigoro Kano swoją sztukę walki oparł o ju-jitsu. Usunął z niego jednak elementy niebezpiecznych ciosów, a wybrał te które nie stanowią zagrożenia dla życia. Kładł nacisk na zręczność, szybkość i doskonałość techniczną. Samo słowo kodokan można przetłumaczyć jako „miejsce zgłębiania drogi”.
Kano wprowadził szereg własnych ulepszeń i nowych technik, co pozwoliło na nadanie tej sztuce walki wymiaru sportowego.

Od 1900 roku Kano i jego uczniowie zaczęli jeździć po świecie, dając dziesiątki pokazów i wygłaszając wiele odczytów propagujących judo. Był to pierwszy krok do uczynienia z judo międzynarodowego sportu. Od tego czasu judo ulegało samodzielnej ewolucji do postaci którą znamy obecnie. Od sztuki walki bez broni do pełnowymiarowego sportu olimpijskiego, w którym przygotowanie fizyczne pełni równie ważną rolę jak umiejętności techniczne.

Technikę judo podzielić można na dwie zasadnicze grupy: rzuty (nage-waza) i chwyty (katame-waza).

I. NAGE-WAZA – technika rzutów, stosowana wówczas, gdy przeciwnik traci równowagę, lub jest z niej wytrącony. Rzut wykonywany jest przeważnie przez zastawienie drogi (po której dąży przeciwnik aby uzyskać równowagę) nogą, biodrami, stopą itd. tak, aby przez dalsze wychylenie rękami doprowadzić go do upadku na plecy. W grupie tej występują również kontrataki oraz połączenia dwu lub więcej pojedynczych rzutów – tzw. kombinacje. Przejścia do drugiej dużej grupy elementów techniki – sprowadzenia do walki w parterze (hairi-kata) – to specyficzny, odrębny dział techniki.

II. KATAME-WAZA – dosłownie: technika obezwładnień – dzieli się na trzy podgrupy: trzymania, dźwignie i duszenia. Trzymania – polegają na utrzymaniu przeciwnika na plecach na macie, tak aby można było całkowicie kontrolować jego ruchy. Za utrzymanie przeciwnika w ten sposób przez 25 sekund otrzymuje się punkt (ippon) i wygrywa walkę. Dźwignie – w walce sportowej dozwolone jest stosowanie dźwigni (tj. wyłamywania i wykręcania) jedynie na staw łokciowy. Doprowadzenie do sytuacji, która w samoobronie pozwoliłaby na unieszkodliwienie przeciwnika, daje wygraną w walce sportowej. Duszenia – tj. nacisk krawędzią przedramienia lub kołnierzem judogi na krtań lub tętnicę szyjną.

W 1951 roku powstała Międzynarodowa Federacja Judo, zrzeszając początkowo 13 członków (obecnie liczy ich 180), a jej pierwszym prezydentem został syn prof. Jigoro Kano – dr Risei Kano.
Rozkwit popularności judo w europie i na świecie następuję po wprowadzeniu tej dyscypliny sportu do programu Igrzysk Olimpijskich. Miało to miejsce w Tokio w 1964 r. (na stałe weszło do programu od 1972).
Kobiece judo zaczęło rozwijać się bardzo szybko po pierwszych Mistrzostwach Świata w 1980 roku w Nowym Jorku (od 1986 odbywają się razem z zawodami męskimi), a do programu olimpijskiego zostało wpisane w 1992 roku.

Do góry

Historia polskiego Judo

Historia judo w naszym kraju sięga lat 50. XX w. W roku 1954 utworzono podsekcję judo przy sekcji podnoszenia ciężarów Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki . Dwa lata później sekcja ta się usamodzielniła. Pierwsze w kraju zawody judo odbyły się w roku 1954 r. w Warszawie pomiędzy drużynami Gwardii i AZS-AWF. W 1957 r. rozegrano pierwsze indywidualne mistrzostwa kraju, podczas których powołano do życia Polski Związek Judo (PZJudo). Od tamtej pory nasi reprezentanci mogą się poszczycić wieloma medalami na międzynarodowych imprezach.

Polscy judocy zadebiutowali na Olimpiadzie w Monachium w 1972 r. Antonii Zajkowski wywalczył wtedy srebrny medal, pierwszy medal olimpijski dla polskiego judo.

MULTI MEDALIŚCI POLSCY:

Waldemar Legień – dwukrotny złoty medalista IO (Seul 88,Barcelona 92), 3 brązowe medale MŚ, 3 medale ME(złoty, srebrny i brązowy)
Paweł Nastula – złoty medal IO (Atlanta 96), 2 złote medale MŚ i 1 srebrny, 3 złote medale ME i 1 srebrny
Janusz Pawłowski – srebrny (Seul 88) i brązowy (Moskwa 80) medal IO, 3 brązowe medale MŚ i 3 brązowe ME
Antonii Zajkowski – PIERWSZY medal olimpijski dla polskiego judo, srebrny medal IO (Monachium 72), brązowy MŚ i 2 srebrne ME
Marian Tałaj – brązowy medal IO (Montreal 76),w ME: 2 brązowe i 1 srebrny
Rafał Kubacki – w MŚ: 2 złote i brązowy; w ME: złoty, srebrny i 5 brązowych

Aneta Szczepańska – srebrny medal IO (Atlanta 96), brązowy MŚ, srebrny ME
Beata Maksymow – w MŚ zdobyła: 2 złote i 3 brązowe; w ME: 3 złote, srebrny, 7 brązowych.

Polscy medaliści Igrzysk Olimpijskich
Polscy medaliści Mistrzostw Świata
Polscy medaliści Mistrzostw Europy

Do góry

Stopnie w Judo

W judo jest 6 stopni szkoleniowych – KYU. Po zaliczeniu wszystkich egzaminów na stopnie szkoleniowe można przystąpić do egzaminu na stopień mistrzowski – DAN. Do zdobycia kolejnych stopni szkoleniowych wymagane są jedynie umiejętności techniczne i odpowiednie wyniki w turniejach. W przypadku stopni mistrzowskich sprawa wygląda trochę inaczej. Do VI stopnia DAN jest tak samo jak ze stopniami KYU, jednak od VII, stopnie mają charakter honorowy. Stopnie VII i VIII są przyznawane przez kontynentalne federacje (np. Europejska Federacja Judo – EJF) na wniosek krajowych związków, natomiast stopnie IX i X przyznaje Międzynarodowa Federacja Judo (IJF) na wniosek federacji kontynentalnych.


Stopnie szkoleniowe wg regulaminu Polskiego Związku Judo
Untitled 1

stopień japońska nazwa kolor pasa
6 kiu rokyu biały
5 kiu gokyu żółty
4 kiu yonkyu pomarańczowy
3 kiu sankyu zielony
2 kiu nikyu niebieski
1 kiu ikkyu brązowy



Stopnie szkoleniowe obowiązujące w Klubie Judo Meiyo
Untitled 1

stopień japońska nazwa kolor pasa
6 kiu rokyu biały
5 i pół kiu   biało żółty
5 kiu gokyu żółty
4 i pół kiu   żółto pomarańczowy
4 kiu yonkyu pomarańczowy
3 i pół kiu   pomarańczowo zielony
3 kiu sankyu zielony
2 kiu nikyu niebieski
1 kiu ikkyu brązowy



Stopnie mistrzowskie
Untitled 1

stopień japońska nazwa kolor pasa lub kolor
1 dan shodan czarny  
2 dan nidan czarny
3 dan sandan czarny  
4 dan yodan czarny  
5 dan godan czarny  
6 dan rokudan biało czerwony czarny
7 dan shichidan biało czerwony czarny
8 dan hachidan biało czerwony czarny
9 dan kudan czerwony czarny
10 dan judan czerwony czarny

Do góry

Słowniczek podstawowych terminów

Ju – zwinność, ustępować
Do – droga, zasada
Judo – droga do zwinności
Judoka – zawodnik
Shinpan – arbiter
Judogi – strój, judoga
Eri – kołnierz
Obi – pas
Kyu – stopień, ranga
Dojo – sala judo
Tatami – mata
Repechage – repasaż
Hajime – rozpocząć walkę
Matte – czekać
Sono mama – nie ruszać się, używana tylko w ne-waza (w
parterze)
Yoshi – dalej, wznowienie walki
Osaekomi – trzymanie
Toketa – koniec trzymania
Maitta – poddaję się
Sore-made – koniec walki
Ippon – 10 punktów
Waza-ari – 7 punktów
Yuko – 5 punktów
Kumi-kata – uchwyt
Waza-ari-awasete-ippon – dwa wazari dają ippon
Shido (Koka) – kara
Hansoku-make (Ippon) – dyskwalifikacja
Rei – ukłon
Waza – umiejętność, technika
Tokui-waza – ulubiona technika
Nage-waza – techniki rzutów
Tachi-waza – techniki w pozycji stojącej
Te-waza – techniki ręczne
Koshi-waza – techniki biodrowe
Ashi-waza – techniki nożne
Sutemi-waza – techniki z poświęceniem
Ma-sutemi-waza – techniki z upadkiem atakującego na plecy
Yoko-sutemi-waza – techniki z upadkiem atakującego na bok
Katame-waza – techniki obezwładniania
Ne-waza – techniki walki w parterze
Osae-komi-waza – techniki trzymania
Shime-waza – techniki duszenia
Kansetsu-waza – techniki dźwigni
Za-rei – ukłon niski
Tachi-rei – ukłon wysoki
Ushiro – odwrotne
Kuzure – odmiana

3 fazy rzutu:

a) KUZUSHI – wychylenie
b) TSUKURI – wejście
c) KAKE – rzut

Do góry